Uvod

Ko gre za profesionalno ali kvalitetno amatersko fotografijo, je kakovostna oprema ključnega pomena za doseganje vrhunskih rezultatov. Medtem ko mnogi fotografi veliko vlagajo v fotoaparate in objektive, pogosto pozabijo na enega izmed najpomembnejših elementov njihove opreme – monitor. Kakovosten monitor in pravilna kalibracija sta nujna za natančno obdelavo fotografij. V tem blogu bomo v nekaj korakih raziskali, zakaj je kakovost in kalibracija monitorja tako pomembna, kakšni monitorji so priporočljivi za urejanje fotografij,  kakšni so idealni pogoji za postavitev kalibriranega monitorja ter kako se monitor kalibrira in katere nastavitve v procesu kalibracije so pomembne.

Zakaj je kakovost monitorja pomembna?

  1. Natančnost barv

Kakovostni monitorji so zasnovani tako, da prikazujejo barve z veliko natančnostjo. To pomeni, da boste lahko videli svoje fotografije v takšni obliki, kot bodo natisnjene ali prikazane na drugih napravah. Slabi monitorji lahko prikazujejo barve netočno, kar vodi v napačne odločitve pri barvni korekciji fotografij.

  1. Širok barvni obseg

Profesionalni monitorji za fotografijo ponujajo širši barvni obsegn (Color Gamut), od standardnega t.i. office monitorja, ki običajno dosega sRGB barvni razpon. Ti monitorji dosegajo večji barvni obseg  DCI-P3 (Apple)  ali Adobe RGB (profesional). To omogoča prikazovanje več barvnih odtenkov, kar je ključno za natančno obdelavo fotografij, zlasti za pripravo fotografij za tiskanje, kjer moramo predvideti- simulirati končni rezulultat, torej kako bo izgledala odtisnjena ali razvita fotografija na papirju.

Več o barvnih prostorih na: https://www.youtube.com/watch?v=HFAfj1DgjJk&t=160s&ab_channel=ToddDominey

In: https://www.youtube.com/watch?v=SiGKA3ydXTs&ab_channel=GlynDewis

  1. Enakomernost osvetlitve

Kakovostni monitorji zagotavljajo enakomerno osvetlitev po celotnem zaslonu, brez temnih robov ali svetlejših predelov. To je pomembno za natančno urejanje fotografij.

Pomembnost kalibracije monitorja

Kalibracija monitorja je postopek prilagoditve barvnih nastavitev monitorja, da bi zagotovili točen prikaz barv. Zakaj je to tako pomembno?

  1. Točnost barv

Tudi najkakovostnejši monitorji lahko sčasoma izgubijo točnost prikaza barv. Redna kalibracija zagotavlja, da barve, ki jih vidite na zaslonu, ostajajo pravilne.

  1. Barvna primerljivost med napravami

Kalibracija omogoča, da barve na vašem monitorju ustrezajo barvam na drugih napravah, kot so tiskalniki ali drugi monitorji. To je ključnega pomena, če sodelujete s strankami;  agencijami, oblikovalci, tiskarnami,… ki uporabljajo različne naprave in tehnologije, na katerih bodo fotografije prikazane.

  1. Profesionalni standardi

Kalibracija je nujna za doseganje profesionalnih standardov v fotografiji. Mnogi profesionalni laboratoriji in tiskarji zahtevajo kalibrirane monitorje za sprejemanje naročil.

Priporočljivi monitorji za urejanje fotografij

Pri izbiri monitorja za urejanje fotografij je treba upoštevati nekaj ključnih lastnosti:

  1. Barvni obseg (ali barvni prostor)

Monitorji, ki podpirajo Adobe RGB ali DCI-P3 barvne prostore, so boljši za profesionalno fotografijo, saj lahko prikažejo večji obseg barvnih nians tudi v barvnem obsegu v tisku.

Kot zanimivost. Monitorji ki dosegajo samo sRGB barvni prostor, ne morejo prikazati v celoti modro zelenih barvnih tonov, ki jih lahko dosežemo v tisku ali kvalitetnem tiskalniku.  Torej na monitorju, kljub kalibraciji ne bomo videli, kako bo izgledala naša fotografija če jo damo v tisk. Ne glede ali govorimo kvalitetnem namiznem tiskalniku ali profesionalnem tisku knjige.

Tukaj omenjam nekaj monitorjev, ki so se pokazali kot kvalitetni za obdelavo fotografije:

Priporočena modela za profesionalno uporabo:

  • EIZO ColorEdge serija (AdobeRGB barvni prostor)
  • BenQ SW serija        (AdobeRGB barvni prostor)

Monitorji z odlično 4K ločljivostjo, primerni tudi za video editiranje:

  • Dell UltraSharp serija (s podporo za Adobe RGB)
  • LG UltraFine 5K (P3 barvni prostor)

Odlična kvaliteta in cenovno ugoden:

  • ASUS ProArt serija (sRGB barvni prostor)

Pogoji za postavitev monitorja in optimalno obdelavo fotogrqfij

Za optimalno delovanje kalibriranega monitorja je pomembno ustvariti prave svetlobne pogoje v prostoru, kjer delate:

  1. Stalna osvetlitev

Izogibajte se neposredni sončni svetlobi ali močni umetni svetlobi, saj le ta lahko močno vpliva na zaznavanje barv na monitorju. Najboljša izbira je konstantna, močno pridušena neutralna svetloba, ki se skozi dan ne spreminja.

Priporočilo. Zasenčena okna in pridušena svetloba z žarnicami, ki jih komercialno poimenujejo »Daylight«.

Bolj natančno povedano, je to svetloba ki ima barvno temperaturo med 5000-6500 K (Kelvina). Tiste,  ki zanima kaj je barvna temperatura svetil, si lahko več preberete na povezavi: https://www.porabimanj.info/temperatura-barve-pri-sijalkah/

  1. Nevtralne barve v prostoru

Stene in pohištvo v prostoru naj bodo v nevtralnih barvah (npr. siva ali bela), da preprečite barvne odseve, ki lahko vplivajo na zaznavanje barv na zaslonu. Postavitev monitorja naj bo takšna, da bo monitor 90 ali 180 stopinj obrnjen od izvora svetlobe (tu mislim predvsem na stensko okno). To pomeni, nikakor ne imeti okno za svojim hrbtom in gledati v monitor.

  1. Pravilno nastavljen monitor

Monitor naj bo postavljen na višini oči in v pravilnem nagibu (pravokotno na oči), da zmanjšate utrujenost oči in zagotovi optimalen zorni kot gledanja.

  1. Redna kalibracija

Monitor kalibrirajte vsaj enkrat na mesec ali po potrebi, da zagotovite dosledno natančnost barv.

Zaključek

Za fotografe, ki si prizadevajo za najvišjo kakovost svojih del, je kakovosten in pravilno kalibriran monitor nepogrešljiv. Investicija v dober monitor in redna kalibracija ne zagotavljata le natančnih barv, temveč tudi izboljšata celoten proces urejanja fotografij na predvidljiv način, s katerim zagotavljate, da bodo tudi drugi občudovali vaše fotografije v vsej njihovi lepoti in barvitosti.

S pravimi orodji in ustreznimi pogoji dela lahko kot fotografi dosežete vrhunske barvne obdelave, ki jih boste ponosno predstavili.

 

V naslednjem blogu; Kalibracija monitorja, barvni profili (ICC Profiles) in kaj je neutralna belina monitorja.

Andrej Repar

Ljubiteljski fotograf in član DF SVIT.

(Poklicno, ekspert za tisk in barvno upravljanje).